Kaliciuk J., Staszewski A. (red). Ostoje ptaków w polskiej części Zalewu Szczecińskiego. Zachodniopomorskie Towarzystwo Ornitologiczne. Szczecin 1997

BAGNA KRĘPSKIE

Położenie.

Bagna Krępskie położone są na wschód od ujścia Odry do Zalewu Szczecińskiego, w bagiennej dolinie rzeki Krepy, w gminie Goleniów.

Status ochronny.
Brak prawnych form ochrony terenu.

Szata roślinna.
Jest to rozległy kompleks torfowisk niskich poprzecinany licznymi kanałami i rowami melioracyjnymi. Większą cześć terenu porastają zarośla wierzbowe (60 %) i turzycowiska (30 %), a pozostały obszar pokrywają głównie trzcinowiska i spasane łąki. Miejscami luźno rosną drzewa, głównie topole, olchy, brzozy i wierzby. Pomiędzy zaroślami wierzbowymi występuje wielogatunkowe turzycowiska i bogate ziołorośla z dzięglem litworem, nadbrzeżnym i wierzbownicami. Turzycowiska na obrzeżach terenu przechodzą w łąki trawiaste wykorzystywane jako pastwiska. Cały teren jest przez większą cześć roku podmokły z licznymi rozlewiskami o głębokości dochodzącej do 50 cm.

Ptaki.
Na terenie Bagien Krępskich stwierdzono występowanie 93 gatunków ptaków, w tym 78 lęgowych.
Do najciekawszych gniazdujących tu ptaków należą:

- perkozek 6 par
- krwawodziób 0-1 para
- krakwa 5 par
- samotnik 1 para
- błotniak stawowy 3 pary
- rybitwa czarna 4 pary
- błotniak zbożowy 1 para
- sowa błotna 0-1 para
- żuraw 1-2 pary
- zimorodek 1 para
- wodnik 10 par
- podróżniczek 10-15 par
- derkacz 5-6 samców
- świerszczak 25 par
- kszyk 180-200 par
- brzeczka 20-50 par
- kulik wielki 4-5 par

Należy tutaj zwrócić szczególna uwagę na największe na Pomorzu Zachodnim skupisko lęgowe kszyka. Teren jest także żerowiskiem ptaków drapieżnych (miedzy innymi można tu spotkać polujące kanie rude i czarne) oraz gniazdujących w pobliżu kilku par bocianów białych. W okresie przelotów gromadzą się tutaj duże ilości kaczek, głównie cyraneczek (do 50 osobników).

Zagrożenia.
Teren ze względu na swa niedostępność (szczególnie duże zabagnienie) nie nadaje się do gospodarczego wykorzystania. Jedynym niebezpieczeństwem dla niektórych rzadkich ptaków jest dość intensywna penetracja terenu przez myśliwych i próby dalszego jego osuszania.

<<- POWRÓT
© Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze  |  Design: Mateusz Atroszko